Що за лососі водились у Десні?

Цікавий факт: колись лосось був їжею шотландських бідняків! Річки та прибережні морські води були багаті на сьомгу та форель і люди харчувалися ними щодня… Але починаючи з ХІХ століття відбулося різке скорочення чисельності лососів і вони стали дорогим делікатесом.

***

Переглядаючи статті по фауні Чернігівщини, я натрапив на працю Лебєдєва В.Д. «К вопросу об изменении ихтиофауны реки Десны в период от последней межледниковой до современной эпохи», що була надрукована в Зоологічному журналі за 1944 рік. В ній аналізується залишки риб, що були знайдені при археологічних розкопках різних пам’яток від палеоліту до Середньовіччя. Велику цікавість викликали знахідки з палеолітичної стоянки Новгород-Сіверська.

Новгород-Сіверська палеолітична стоянка розміщується на високому правому березі Десни, на території міста і датується кінцем пізнього палеоліту (38 – 10 тис. років тому). Це були часи останнього континентального зледеніння, епоха мамутів та первісних мисливців. І ось саме ці мешканці стоянки і викинули кістки риб, яких вони вживали в їжу. Кісткові залишки збереглися погано, тому визначити вдалося не все. Видовий склад майже відповідає тому, що водиться в Десні і зараз. Але… Самою цікавою знахідкою є уламки кісток якогось лосося, що можна було визначити лише до роду.

Лососеві родина риб, що населяють водойми північної півкулі, це прісноводні та прохідні (живуть в морі, але нерестяться в річках) види. Дуже ціняться за поживне м’ясо та червону ікру. Всім відомі сьомга, форель, горбуша, кета…

До речі, цікавий факт: колись лосось був їжею шотландських бідняків! Річки та прибережні морські води були багаті на сьомгу та форель і люди харчувалися ними щодня. Рибу варили, смажили, коптили, солили. Юшка з копченого лосося – одна з найвідоміших шотландських страв. Але починаючи з ХІХ століття відбулося різке скорочення чисельності лососів і вони стали дорогим делікатесом.

Але повернемося в наші краї. За однією з гіпотез про походження Чорного моря, на місці цієї водойми в часи льодовикового періоду розміщувалося прісноводне озеро. Причому рівень води в ньому був на 100 м нижче від сучасного. Приблизно 7 – 5 тис. років тому води Середземного моря зруйнували скелястий поріг Босфору і хлинули в Чорноморську западину. Озеро стало солоним, а на дні з відмерлої озерної та прибережної біоти сформувався шар сірководню. Якщо це так, то існування лососевих риб у великому прісноводному озері і підйом на нерест у річки – звичайне явище серед представників цієї родини. З осолоненням Чорного моря, лососі призвичаїлися і до цих умов.

Але що за вид зустрічався у Десні? Вода у Десні була холодною та насиченою киснем, а такі умови цілком комфортні для нашого героя. За аналогією з іншими річками можна припустити, що в річках чорноморського басейну існувала форма лосося, що була близька до сучасного чорноморського лосося (до речі єдиного представника родини лососевих в басейні Дніпра).

Лосось чорноморський це чорноморський «аналог» сьомги, що в межах України рідко трапляється біля берегів Кримського півострова, в Тендрівській та Ягорлицькій затоках, біля Одеси, в Дунаї та його гирлі, іноді в Азовському морі. На нерест входить в річки.

В Дніпрі завжди був дуже рідкісними і не піднімався високо. З вказівками професора Київського університету Карла Кесслера чорноморського лосося зовсім не знають рибалки Дніпра. Лише один міщанин з Кременчука розповів йому, що зловив невідому рибу, яку йому назвали лососем. Це – середина ХІХ століття. За повідомленням Льва Берга на початку ХХ століття (1922 – 1923 рр.) зрідка зустрічався в Дніпровсько-Бузькому лимані. На сьогодні це майже зниклий вид, що занесений до Червоної книги України.

То чи міг чорноморський лосось так високо підніматися по Дніпру в ті часи? А чому б ні. Відомі випадки вилову прохідних осетрових в Десні, які також «приходили» сюди з моря. Так, в 1774 році в околицях с. Вишеньки впіймали білугу, про це є згадки в працях Антона Гюльденштедта, а осетер руський ще в кінці ХІХ – на початку ХХ століття інколи заходив в Десну. Ці факти підтверджують ймовірність заходу і лосося в Десну, до того річка в ті часи була набагато повноводніша, з кришталево-чистою льодовиковою водою.

Назаров Назар, науковий співробітник Мезинського Національного природного парку

Отримуйте потрібні новини — підписуйтесь на наш Телеграм-канал: https://t.me/sknov

Знаходьте цікаві відеопублікації в нашому Інстаграмі: https://www.instagram.com/chipinfo1/

Ще цікаві публікації

Прокоментуйте